Yeni Okul Öncesi Programı

Haziran 18, 2012 No Comments »
Yeni Okul Öncesi Programı

4+4+4 tartışmaları sırasında göz ardı edilen  en önemli konu okul öncesi eğitimin geleceğiydi. İlköğretime başlamak için artık 66 ay yetiyor. Hatta 60 ayını dolduran çocuklar velilerin isteği halinde ilköğretime başlayabilecek.

Tartışmalar sonucunda ilköğretime başlama yaşı ilk taslakta 60 ay iken 66 aya çıkartılabildi. Fakat en önemli konu olan okul öncesi eğitimin zorunlu olması tartışılamadı bile. Liseler bile zorunlu iken okul öncesi zorun değil.

Şimdi okul öncesi eğitim programının ve yönetmeliğinin güncelleştirme çalışmaları olduğunu biliyoruz. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken konuları belirtelim ki ileride bu sorunlar ile karşılaşmayalım.

Yeni programda okul öncesi için radikal bir değişikliğin yapılacağını düşünmüyorum. Daha çok ilköğretim programının revize edilmesi söz konusu. Çünkü artık öğrenciler en az 6 ay önce ilköğretime başlayacaklar.

Okul öncesi öğretmenlerinin en büyük sıkıntılarından biri de programın esnekliğidir. Aslında bu tecrübeli bir öğretmen için büyük bir avantajdır. Fakat ilköğretimde olduğu gibi genel çerçevenin oturtulduğu bir öğretmen kılavuz kitabının oluşturulması gerekmektedir. Örneğin sayıların aylara göre dağılımı yapılabilir. Öğretmen o ay öğreteceği kavramları bu kitabı ölçüt alarak yapabilir. Uygulanmakta olan okul öncesi programı öğretmenlerin bu sıralamayı kendisinin yapmasını istemektedir. Fakat bu profosyenellik isteyen bir iştir. Zaten şimdi çoğu öğretmen hazır yıllık ve günlük planları kullanmaktadır. Onun yerine bir öğretmen kılavuz kitabı olursa öğretmenin bir yol haritası oluşacaktır.

Okul öncesi eğitime önem verilmesini istiyorsak öncelikle okul öncesi eğitimcileri gereken önemi vermelidir. Tüm çabamız daha güzel yarınlar için. Mutlu kalın…

 Muhsin YÖRÜK

Ne Düşünüyorsunuz?