Yeni Okul Öncesi Programı Ne Zaman Uygulanacak ?

Eylül 13, 2012 8 Comments »
Yeni Okul Öncesi Programı Ne Zaman Uygulanacak ?

Okul öncesi eğitimin en büyük sıkıntısı bazı konuların net olarak açıklanmaması, her ilde farklı uygulamaların olmasıdır. OKULONCESİNDEYİM.COM olarak en büyük amacımız okul öncesinin sorunlarını dile getirmek ve bu eğitim sürecinde yer alan öğretmen, öğrenci, veli ve  idarecilerimize yardımcı olmaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hizmet birimlerindeki yapılanma sonucunda ayrı bir birim olarak yer alan Okul Öncesi Genel Müdürlüğü artık İlköğretim Genel Müdürlüğü ile birleştirilerek Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne dönüştürülmüştür.

4+4+4 sistemi ile okula 66 ayını dolduran çocukların başlaması nedeniyle okul öncesi eğitim programı revize edilmiştir. (İlgili programı sitemizden indirebilirsiniz.) Revize edilen okul öncesi programı bazı değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Örneğin kazanım ve değerlendirme yerine kazanım ve performans sistemine geçilmiştir.

Öğretmenlerin en çok sorduğu soru olan ‘Yeni Okul Öncesi Programı ne zaman kullanılmaya başlanılacak? ‘ sorusunu şöyle cevaplayabiliriz.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 08.06.2012 tarihli ve 9167 sayılı yazısı üzerine

Talim Terbiye Kurulunda görüşülen “Okul Öncesi Eğitim Programı’nın ekli örneğine göre, 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılında ilgili Genel Müdürlükçe belirlenecek il ve eğitim kurumlarında pilot uygulamasının yapılması ve uygulama sonuçları doğrultusunda gerekli düzenlemelerin yapılarak Kurula sunulması kararlaştırıldı.

Yani okul öncesi programı bu sene pilot illerde uygulanacaktır. Pilot iller: Van, Erzurum, Ağrı, Şanlıurfa, Diyarbakır, Hatay, Mersin, Ankara, İzmir, Adana. Pilot illerden gelen verilerle birlikte programda gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren tüm ülkede uygulanacaktır.

Muhsin YÖRÜK

Bizi De Oku:

8 Yorum

 1. melike 11 Ekim 2012 at 18:14 - Reply

  Pilot il olmasak da bu yeni programı uygulayabiliyor muyuz ?
  Ben palanları ve yeni programı çok beğendim bu yıl sınıfımda uygulasam müfettişler sıkıntı çıkarır mı pilot il olmadığımız için ?

  • okulöncesindeyim.com 11 Ekim 2012 at 22:55 - Reply

   Yeni program sadece pilot illerde uygulanabilir.Pilot illerde uygulandıktan sonra görülen aksaklıklar giderildikten sonra ülke genelinde uygulanabilecektir.

 2. duygu yılmaz 14 Ekim 2012 at 19:18 - Reply

  okul öncesi zorunlu tutulmuyorsa bu saçmalık ne. neden yeni bi program hazırlanıyo. saçma

 3. meryem 25 Ocak 2013 at 18:39 - Reply

  yeni okul öncesi programı ne demek? yani kapatılan açıköğretim bölümü tekrarmı açılacak ne tür değişiklikler yapılacak bir bilginiz var mı?

 4. okulöncesindeyim.com 26 Ocak 2013 at 10:52 - Reply

  Okul öncesi eğitim programında değişiklikler yapıldı.Bu sene pilot illerde uygulamaya koyuldu.Gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra tüm ülkede uygulamaya koyulacaktır.

 5. meryem 26 Ocak 2013 at 14:03 - Reply

  yani uzaktan okul öncesi öğretmenliği bölümü tekrar açılacakmı?

 6. hatice 10 Mart 2013 at 10:04 - Reply

  Yeni programın değişmesiyle Meslek Liselerindeki modüllerin de gözden geçirildğini düşünüyoruz. Bizler Çocuk Gelişimi dalında okuyan öğrencilerimize proğram dersi kapsamında programı yeni haliyle zümre kararı alarak aktarmaya başlayabilirmiyiz? Teşekürler

  • okulöncesindeyim.com 10 Mart 2013 at 11:56 - Reply

   Yeni program pilot olarak uygulanmaktadır.Dönem sonunda görülen aksaklıklara ve sorunlara yeniden düzenlenip seneye uygulanacaktır.Çocuklarımıza bu bilgiler ışığında yeni programın tanıtılması yararlı olacaktır.Tek dikkat edilmesi gereken konu küçük değişikliklerin olabileceğinin bilinmesi.

Ne Düşünüyorsunuz?