Okul Öncesi Öğretmenleri Ne İş Yapıyor ?

Haziran 24, 2012 No Comments »
Okul Öncesi Öğretmenleri Ne İş Yapıyor ?

Öğretmenlik mesleği tüm eğitim kademelerinde sorumluluk düzeyi yüksek ve fedakârlık isteyen bir meslektir. Okul öncesi öğretmenleri de eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürürken çeşitli sıkıntılar yaşamaktadırlar. Okul öncesi öğretmenleri eğitim öğretim sürecinde sanılanın aksine bir çok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların bir kısmı sistemsel bir kısmı da önyargılardan kaynaklanmaktadır. Toplumun gözünde ve hatta diğer öğretmenlerin gözünde bile  okul öncesi öğretmenliği çok basit ve rahattır.

Şimdi gelin beraberce bir okul öncesi öğretmeninin eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürürken yaşadığı sıkıntıları inceleyelim.

1-OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ RAHATTIR. ÇOCUKLARA OYUNCAKLARI VERİRSİN OYNARLAR.ÇİZGİ FİLM AÇARSIN İZLERLER…

Aksine okul öncesi öğretmenin aldığı sorumluluk belki de tüm branşlar içinde en üst düzeydedir. Çünkü veliler en sevdiği varlıklarını size güvenerek teslim ederler.  Gün sonunda çocuklarını bıraktıkları almak en tabii haklarıdır. Okul öncesi eğitimde günlük planlar hazırlanır ve her etkinlik sırasıyla yapılır. Yani okul öncesinde de günlük ve yıllık plan vardır. İlköğretimde olduğu gibi okul öncesinde öğretmen kılavuz kitabı yoktur. Okul öncesi öğretmeni  günlük planını hazırlarken öğrencilerin yaşadıkları çevreyi, yaş grubunu ,materyal durumunu ve imkanını göz önünde bulundurarak etkinliklerini planlar. Ayrıca bu yaş grubundaki öğrencileri çoğu şeyi yardımsız yapamazlar ve bunun içindir ki öğretmen sürekli yanlarında olmalıdır. Bunların yanında okul öncesi öğretmeni yardımcı personel, aidat, fotokopi, kıyafet … gibi sorunlarla boğuşmaktadır.

2-OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ LİSE VEYA ÖN LİSANS MEZUNUDUR.

Okul öncesi öğretmenleri de lisans mezunudur. MEB öğretmen açığını kapatmak için bir ara kız meslek lisesi mezunlarını istihdam etti. Fakat süreçte açılan davalardan dolayı okul öncesi eğitim kurumlarında artık ön lisans ve lisans mezunu öğretmenler yer almaktadır.

3-HERKES OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ YAPABİLİR

Okul öncesi öğretmenliği de bir branştır. Yani uzmanlık gerektirir. Her öğretmenlik alanında olduğu gibi okul öncesi öğretmenleri  okul öncesi dönem çocuklarının gelişim özelliklerinden, öğrenme süreçlerine kadar bir dizi pedagojik eğitimden geçerek mezun olurlar.

4-OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ BAKICILIKTIR

Okul öncesi öğretmenliği bakıcılık değildir. Bir üst maddede belirttiğimiz gibi okul öncesi ayrı bir uzmanlık alanıdır. Ve bu öğretmenler sadece eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmekle yükümlüdürler.

5-OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ İSTEDİĞİ ZAMAN SINIFI BIRAKIP TENEFFÜSE ÇIKABİLİR.

Okul öncesi öğretmenlerinin yasal olarak teneffüs hakkı yoktur. Diğer öğretmenlerin teneffüslerde yaptıkları çay içmek , tuvalete gitmek , öğretmenler odasında oturmak gibi eylemler okul öncesi öğretmeni için sıkıntılı olmaktadır.

Yukarıdaki maddelerde okul öncesi öğretmenleri hakkında ki bazı ön yargılar belirtilmiştir. Bu ön yargıların oluşmasında  biz okul öncesi öğretmenlerinin payı büyüktür. Bu önyargıyı toplumun gözünden yok etmek için eğitim öğretim faaliyetlerimizi daha dikkatli uygulamalı ve mesleğimizin önemini her platformda dile getirmeliyiz.

Sonuç olarak  okul öncesi öğretmeni çocukların sağlığından. beslenmesinden, eğitiminden… kısacası ÖĞRENCİNİN  her şeyinden sorumludur.Ve bunu yapmaktan gurur duymaktadır..

                                                                                                                                                                                                                                               Muhsin YÖRÜK

Bizi De Oku:

Ne Düşünüyorsunuz?