GEMS Nedir ?

Mart 16, 2013 No Comments »

GEMS (Great Explorations in Math and Science-Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) California Üniversitesi bünyesinde yer alan Lawrance Hall of Science adlı bir fen merkezi tarafından oluşturulmuş, sürekli gelişen bir programdır.

Gems Programı içerisinde yer alan eğlenceli etkinliklerle çocukların fen ve matematiğe ilgi duymaları sağlanarak bilimsel düşünmenin ilk temelleri atılır. Çocuklar erken yaşlarda bilgiyi keşfetmeyi, bilginin somuttan soyuta gelişimini ve bir bilginin bir çok bilgiyle bağlantısını yaşayarak öğrenir. Bu programda çocukların ilgilerini çeken çeşitli konular ele alınır. Uğur böcekleri, Penguenler, Kutup Ayıları, Kelebekler, Ağaç evler, Karıncalar, Yumurtalar, Baloncuklar gibi, Çocukların aktif katılımları sağlanarak etkin öğrenmeleri gerçekleştirilir. Gems Programı içerisinde yer alan eğlenceli etkinliklerle çocukların fen ve matematiğe, bilime ilgi duymaları sağlanarak; bilimsel düşünmenin temelleri geliştirilmeye çalışılır.

GEMS; çocukların ön planda oldukları rahat bir ortamda, “Gözetimli Keşif” yöntemi ile öğrenime doğrudan katılımını vurgulayarak; onların kendiliğinden harekete geçmesini, konunun temelindeki kavram ve fikirleri anlamak için gereken deneyimi edinmesini ve eleştirel düşünmesini sağlamaktadır. Daha da önemlisi, GEMS etkinlikleri çocukların temel fen ve matematik kavramlarını anlamalarını ve günlük yaşamlarında gerek duydukları sorgulama alışkanlığını edinmelerini sağlamaktadır.

GEMS Projesinin Amaçları Nelerdir?

  •  Bağımsız öğrenen ve eleştirel düşünebilen bireyler yaratmak.
  •  Çocukların, fen ve matematikteki öncü kavramları anlamalarını sağlamak.
  •  Temel fen ve matematik becerilerinin önemini göstermek.
  •  Fen ve matematiğe karşı olumlu bir tutum edinilmesini sağlamak.

Ne Düşünüyorsunuz?