Erkekler Okul Öncesi Öğretmeni Olabilir Mi?

Mayıs 3, 2012 No Comments »

Okul öncesi öğretmenlerinin yaşadığı sorunları dile getirmeye ikinci yazımızla devam ediyoruz. İlk yazımızda belirttiğimiz gibi tüm eğitim öğretim kademelerinde çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Sitemizin hitap ettiği kitle ve uzmanlık alanımız okul öncesi eğitim olduğu için yazımızda erkek okul öncesi öğretmenlerinin sorunları belirtilmiştir.

Erkek okul öncesi öğretmenlerinin yaşadığı sorunlardan en büyüğü “ERKEKLER OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ OLAMAZ” önyargısıdır. Erkek okul öncesi öğretmenleri bu önyargıyla daha lisans programlarında karşılaşırlar. Aynı eğitimi alan arkadaşları tarafından bu tarz bir yaklaşımla davranılan çoğu öğretmen adayı sıkıntılar yaşamaktadır. Hatta bazı lisans programlarında öğretim görevlileri tarafından bile bu önyargının olduğu gözlenmektedir. İlk olarak bu önyargılar okul öncesi eğitim kurumlarında uygulama sürecinde azalmaktadır. Erkek okul öncesi öğretmenleri uygulama sürecinde kendini gösterebilmekte ve diğer arkadaşlarının yaklaşım tarzlarında ve düşüncelerinde değişmeler yaşandığını gözlemektedir.

Okulu bitiren ve bir okul öncesi kurumda çalışmaya başlayan erkek okul öncesi öğretmeninin yaşayacağı asıl sıkıntılar bu süreçte başlamaktadır. Çalıştığı kurumun idarecisi dahil veliler tarafından önyargılı olarak değerlendirilmektedir. Bu süreçte idareciler, aynı kurum veya diğer kurumlardaki öğretmenler bile bu duruma farklı bakmaktadır.

Erkek okul öncesi öğretmenlerine karsı bir önyargı var ama sınıf öğretmenlerine karsı böyle bir önyargı yoktur. Aslında bakarsanız anasınıfından ayrılan bir öğrenci bir sene sonra sınıf öğretmeni tarafından eğitim öğretim faaliyetine devam etmektedir.

Eskiden hep kız meslek mezunlarından ve hep bayanlardan anaokulu ya da anasınıfı öğretmeni olduğundan ve her ne kadar anlamı TEMEL EĞİTİM olsa da ANA okulu ya da ANA sınıfı söylemlerinden kaynaklanan kalıplaşmış bir yargı vardır.

İnsanların çoğu, ana sınıfı öğretmenlerini bakıcı olarak görüyor. Okul öncesi eğitim kurumlarında yapılan bir eğitim öğretim faaliyetidir. Planlıdır ve programa bağlı olarak gerçekleştirilir. Öğretmenleri lisans mezun u olup bu alanda gerekli pedagojik eğitime sahiptirler.

SONUÇ OLARAK;

bayanlar mı daha iyi yapar erkekler mi daha iyi yapar” polemiği çok yanlış çünkü bu mesleği seven bay ya da bayan kim olursa işini layıkıyla yapar. Kısa zaman sonra bu olayın aşılacağını ve erkek arkadaşlarımızın azınlıktan kurtulacağını düşünüyorum. Bu mesleği işini seven, sabırlı, hoşgörülü, azimli kimsenin dediklerine bakmadan tek endişesi mesleğini icra etmek olan  erkek veya bayanlar  iyi yapabilir. Mutlu kalın…

Muhsin YÖRÜK

Bizi De Oku:

Ne Düşünüyorsunuz?