ÇOCUK GELİŞİMİ DGS ÜZERİNE

Ağustos 20, 2018 No Comments »

Çocuk Gelişimi ön lisans programı mezunu olan adaylar DGS ile “Okul Öncesi Öğretmenliği” ve “Çocuk Gelişimi” lisans programlarına geçebilmektedir. Tercih işlemleri başlamadan önce size rehberlik etmek amacıyla bu yazıyı hazırladık. Burada paylaştığımız tüm veriler Devlet Üniversitelerine aittir.

Kontenjan açısından inceleme yapıldığında okul öncesi öğretmenliği programında bazı üniversitelerin 2. Öğretim programlarının kapatıldığı görülmüştür. Bunun yanı sıra bazı Üniversitelerin de kontenjan artırımına gittiği belirlenmiştir. Sonuç olarak okul öncesinde geçen yıla göre 7 kontenjan azalma olmuştur. Çocuk gelişimi kontenjanları incelendiğinde ise yeni açılan 3 Üniversitenin etkisiyle geçen yıla göre kontenjanlar 19 artmıştır.

Puanların ne olacağı sorusu çokça sorulmaktadır. Son 5 yıl incelendiğinde her yıl puanlar azda olsa artmıştır. Ayrıca çocuk gelişimi programına gelen adayların liseden sınavsız geçiş yerine puanla gelmesi geçen yıl bu artışın oranını daha çok etkilemiştir. Bunun yanısıra çocuk gelişimi programının kontenjan sayıları her yıl artmaktadır. Hem aday sayısının hem de niteliğinin artması puanların yükseleceğini göstermektedir.

Çocuk gelişimi DGS tercih işlemleri başlamadan tüm üniversitelerin kontenjan ve puanlarının olduğu verileri sizinle paylaşacağız. Bizi takip etmek ve sorularınız için https://www.instagram.com/cocukingg/ adresini kullanabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?