AÖF Okul Öncesi Öğretmenliği Ne Olacak ???

Ocak 13, 2013 No Comments »

AÖF okul öncesi öğretmenliği programı ile ilgili olarak gelen sorularınızın büyük kısmına cevap niteliğinde bir yazı hazırladık.Programın tanıtımını ve şu andaki durumunu ortaya koymaya çalıştık.

AÖF OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI NEDİR?

Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı (OÖLP), Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’ne bağlı dört yıllık bir lisans programıdır. 25.01.2000 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği başlatılan bu program, ülkemizdeki Eğitim Fakültelerinde uygulanmakta olan örgün Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programlarına eşdeğer bir programdır. Tamamen uzaktan öğretim sistemi ile eğitim yapılmaktadır. Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı’nın temel amacı, ülkemizin gereksinim duyduğu Okulöncesi Öğretmenlerini, eğitimin niteliğinden ödün vermeden ve uygun maliyetlerle istenilen sayı ve nitelikte yetiştirilmesine katkı sağlamaktır. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programını tercih edecek öğrencilerde Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı Bölümü mezunu olma ön koşulu aranmaktadır. Bu üç bölüm dışındaki kız meslek lisesi bölümlerinden ya da diğer liselerden mezun olanlar programa kabul edilmemektedir. Bu koşulu yerine getiren ve üniversite giriş sınavına giren öğrenciler, her hangi bir puan barajı olmaksızın bu bölümü tercih edebilmektedirler. Yapılan tercihler arasından en yüksekten en düşüğe doğru yapılan sıralama sonucunda kontenjanlar doğrultusunda öğrenci kayıtları gerçekleştirilmektedir.

Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programına kayıt yaptıran öğrenciler, lisans düzeyindeki dört yıllık eğitimlerini ve uygulamalarını başarıyla bitirdiklerinde “Okulöncesi Öğretmeni Lisans Diploması” almaya hak kazanırlar. Programı başarıyla tamamlayanlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevzuat hükümlerine göre gereksinim oranında Okulöncesi Öğretmeni olarak atanmaktadır. Öğrenciler dilerlerse ilk iki yılı başarıyla tamamladıktan sonra kayıtlarını sildirmek koşuluyla “Önlisans Diploması” almaya hak kazanabilirler. Ayrıca, programa kayıtlı öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığının gereksinimi doğrultusunda ek ders ücretli öğretmen olarak da görevlendirilebilmektedir.

 ŞİMDİ DURUM NEDİR ?

05.04.2012 Tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında Alınan Kararlar:

1- 2012-1013 eğitim-öğretim yılı da dahil olmak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği ile İngilizce Öğretmenliği programları ile öğrenci alan mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik programlarının öğrenci alımının durdurularak kapatılacaktır.

2-Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ,Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılacak

3-Yeni pedagojik formasyon sertifika programları açılmayacak ve daha önce açılmasına izin verilen programların da mevcut öğrencilerin işlemleri bittikten sonra kapatılacaktır.

SONUÇ

 Alınan kararlar doğrultusunda yukarıdaki 1. ve 2. madde bu sene uygulanmaya başladı.Fakat 3. madde gerek öğrencilerin şikayetleri gerekse bölümdeki akademisyenlerin sorunları ifade etmeleri sonucunda uygulanmamıştır.Şu an AÖF okul öncesi öğretmenliği programı açık fakat öğrenci alımı yapmamaktadır. Bu konudaki en ufak gelişmede sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Muhsin YÖRÜK

Ne Düşünüyorsunuz?