Açıköğretim Okul Öncesi Öğretmenliği Kapatıldı

Nisan 22, 2012 No Comments »
Açıköğretim Okul Öncesi Öğretmenliği Kapatıldı

AÇIKÖĞRETİM OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI KAPATILDI

05.04.2012 Tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında Alınan Kararlar şöyledir.
a)Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 09.02.2012 tarihli toplantısında alınan öğretmenlik programlarında açık veya uzaktan eğitim sistemiyle lisans programlarına öğrenci alınmaması hususundaki kararı da dikkate alınarak 2012-1013 eğitim-öğretim yılı da dahil olmak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği ile İngilizce Öğretmenliği programları ile öğrenci alan mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik programlarının öğrenci alımının durdurularak kapatılmasına,

b) Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ,Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılmasına, kapatılan alanlarda yeni ikinci öğretim programlarının açılmamasına,

c)Yeni pedagojik formasyon sertifika programları açılmamasına ve daha önce açılmasına izin verilen programların da mevcut öğrencilerin işlemleri bittikten sonra kapatılmasına, karar verilmiştir.

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK

Alınan kararlar okul öncesi öğretmen adayları için ne anlam ifade etmektedir?

-Artık okul öncesi öğretmenliğinin Anadolu Üniversitesinde bulunan açık öğretim fakültesi öğrenci alımını durduracaktır. Bu durum sonucunda buraya yerleşmeyi umut eden öğretmen adaylarının tüm planlarını değiştirmiştir.

-Eğitim fakültelerinin ikinci öğretimine bazı branşlar dışında öğrenci alımı olmayacaktır. Fakat okul öncesi öğretmenliği programına ikinci öğretimine öğrenci alımı devam edecektir.

-Şu an Anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi okul öncesi öğretmenliği bölümünde aktif olarak öğrenim gören arkadaşlar için hiçbir değişiklik söz konusu değildir.

Okul öncesi öğretmenliği açık öğretim fakültesi öğrenim görmek için hazırlık yapan, dershaneye giden birçok arkadaşımız var.  Arkadaşlarımızın hayalleri ve planları değişmiştir. Alınan kararlar öğretmen atamalarında yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için alınmış kararlardır. Fakat bu kararlar keşke daha önce alınsaydı da kurslara giden ve emek harcayan öğretmen adaylarına sıkıntı yaşatmasaydı.

Şimdi herkes şunu bekliyor. Sistem nasıl işleyecek. Lisans programlarının kontenjan sayılarında bir değişme olacak mı? Bir an önce bu konuda bir yol haritası çizilmelidir ki herkes geleceğini ona göre kurgulasın…

Muhsin YÖRÜK

Ne Düşünüyorsunuz?