Açık Öğretim Okul Öncesi Öğretmenliği Programı

Haziran 30, 2012 9 Comments »
Açık Öğretim Okul Öncesi Öğretmenliği Programı

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ OKUL ÖNCESİ PROGRAMI NEDİR ?

Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı (OÖLP), Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’ne bağlı dört yıllık bir lisans programıdır. 25.01.2000 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği başlatılan bu program, halen ülkemizdeki Eğitim Fakültelerinde uygulanmakta olan örgün Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programlarına eşdeğer bir programdır ve tamamen açıköğretim sistemi ile eğitim yapmaktadır. Bu program 2000 öğrenci almaktadır.

05.04.2012 Tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında Alınan Kararlar doğrultusunda 2012-2013 eğitim-öğretim yılında uygulamalar şöyle olacaktır.

1- 2012-1013 eğitim-öğretim yılı da dahil olmak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği ile İngilizce Öğretmenliği programları ile öğrenci alan mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik programlarının öğrenci alımının durdurularak kapatılacaktır.

2-Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ,Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılacak

. 3-Yeni pedagojik formasyon sertifika programları açılmayacak ve daha önce açılmasına izin verilen programların da mevcut öğrencilerin işlemleri bittikten sonra kapatılacaktır.

SONUÇ OLARAK

AÇIKÖĞRETİMDE BULUNAN OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ KAPATILACAKTIR.

ŞU AN AÇIKÖĞRETİMDE OKUYAN ÖĞRENCİLERİN HAK KAYBI OLMAYACAKTIR.

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS PROGRAMLARININ İKİNCİ ÖĞRETİMİ ÖĞRENCİ ALIMINA DEVAM EDECEKTİR.

Bizi De Oku:

9 Yorum

 1. Anonim 14 Nisan 2012 at 19:01 - Reply

  ben anlamadım nasıl olucak. bu yıl arkadaşlarımdan dershaneye gidip hazırlanıp sınava girenler var. Aöf okulöncesi öğretmenliği için böyle bir karar bu zamnda mı alınmalı.

 2. Anonim 15 Nisan 2012 at 18:07 - Reply

  bu nasıl bir mantıktır ya.. hiç bişey demiyorum bu sene orayı hedefleyerek hazırlandık en azından alım olmayacağı sene başından söylenseydi şu an mağdur olmazdık.. allah nasıl biliyosa öyle yapsın sınav geçip gittikten sonra böyle bi karar mı alınır !! ztn meslek lisesiyiz doğru düzgün kültür dersi görmüyoruz bunu da kapatınca meslek liseleilere hiçbişey kalmıyor.. ben hakkımı helal etmiyorum verdiğim emeklere gittiğim staja yazık.. hiç alakası olmayan anadolu lisesinde okuyup bnm bölümümü tercih eden insanlar olduğu sürece biz örgüne tabiki de yerleşemeyiz..!! bari artık kız mesleklerden çocuk gelişimi bölümünü de kaldırın da en azından bzm gibi boşa emek harcamasınlar.. :((

 3. Anonim 18 Nisan 2012 at 20:42 - Reply

  Bu sene nasıl kapatırlar ya biz kendimizi ona göre hazırladık. Sınav olduktan sonra böyle bir şey nasıl yapılabilir. Yazık oldu tüm emeklerime.. Hakkım helal değil sizlere.

 4. tried 19 Nisan 2012 at 21:49 - Reply

  ayıp walla cok ayıp bütün hayallerim suya düştü iki yıllık cocuk gelişimi okudum bu sene AÖF den tamamlamak ıcın ne hazırlıklar yaptım.. bunu şimdi mi söyluyorlar bukadar hazırlandıktan sonramı söyluyorlar sene başında söylenseydi bukadar hazırlanmazdım.. ikinci ögretimden bahsedyolar paramızmı war hem örgün okuyacaz hemde ikinci öğretim allah kahretsinnn

 5. sln 27 Nisan 2012 at 19:16 - Reply

  aöf okul öncesi 2. öğretım nasıl oluyor anlamadım bılen varsa bılgılendırebılırmı ? daha önce duymamıştımda ..

 6. Yasmin 29 Nisan 2012 at 00:07 - Reply

  Yaa bn bu yıl sınawa grmedım orgun ıkı yıllık okuorum puanım kırılcak dıe 2013te grmeyı dusunuodum sırf aof okul oncesı ıcın ya bu kaldrma ısı nerdn cktı cok sacma ya

 7. YAGMUR 07 Mayıs 2012 at 13:49 - Reply

  ”’SLN” arkadaş…… aöf’de okulöncesi 2.ögretim diye bişi yok.4 yıllık var sadece….dışardan 2yıllık çocuk gelişimi (2.öğretimde olabilir)okuyanlar dgs sınavına girip başarı gösterdiklerinde açıkögretime geçip tamamlayabiliyolar….ama saolsunlar kalktı nolcakkk çok merak ediyorum..

 8. duygu güneş 14 Mayıs 2012 at 09:52 - Reply

  kapatılması nasıl olur ya 2012 basvuru kılavuzunda basvuru kosulları yazarken..neden bastan soylenmedi

 9. nihal karasu 11 Eylül 2012 at 14:12 - Reply

  bız cocuk gelısımcılerın onunu kapatıyosunuz orgun egt. nasıl gıdelım kontejan sayısı cok az bu sene okudugum okulda sadece bır kısı lısans tamamlayabldı oda okul bırıncılıgıyle gıttı ben kendım acık ogretıme gore hazırlamıstım … benım cocugum da var nasıl GIDEYIM orgun egt. bızım hakkımızı verınn dort yıl kız meslekte okuyoruz ıkı yılda unıv. ama bızım okumamız gereken unıv. anadol lısesı ogrencılerını aldınız.. sayınn YOK BIZI MAGDUR Ettın ALLAHTA SENI MAGDUR EDER İNS.

Ne Düşünüyorsunuz?