Açık Öğretim Okul Öncesi Öğretmenliği Açılır Mı?

Nisan 7, 2014 No Comments »

Bilindiği üzere Yükseköğretim Genel Kurulu, 09.02.2012 tarihli toplantısında, açık öğretim ve uzaktan eğitimle öğretmen yetiştirmenin niteliği düşürdüğü gerekçesiyle, 2012-2013 akademik yılı başında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bünyesindeki Okul Öncesi Öğretmenliği ve İngilizce Öğretmenliği Programlarını kapatmıştır.

Bu bağlamda tarafımıza gelen sorulara kısaca şöyle cevap verelim.

-Artık Açık Öğretim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Programı öğrenci alımını durdurmuştur.

-Programa kayıt hakkı kazanan adaylar öğrenimlerini sürdürmekle beraber bu tarihten sonra programa öğrenci alımı yapılmamaktadır.Bazı kişiler  programda devam eden öğrencileri gördüğü için programın hala öğrenci aldığı efsanesi ortada dolaşmaktadır.

-Eğitim Fakülteleri Dekanlar Konseyi (EFDEK) konu ile görüşünü  “Öğretmenlik, niteliği/doğası gereği açık öğretim ve uzaktan eğitimle kazandırılabilecek bir meslek değildir ” cümlesi ile özetlemektedir.Kısacası artık AÖF Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans programının tekrar öğrenci alması zor görünmektedir.

Bu yazıyı yazma amacım hala forumlarda,okullarda ve tarafımıza gelen sorularda bu  konu ile ilgili olarak net bir durumun ortaya koyulmamasıdır.Talep eden arkadaşlarımıza bir nebze yardımcı olabilmek ve bu konuda yaşanan bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için bu yazıyı yazdım.Sonuç olarak “Eğitimdir ki, bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder. Eğitim kelimesi yalnız olarak kullanıldığı zaman herkes kendince istediği bir anlama geçer”. Esen kalın…

Muhsin YÖRÜK

Ne Düşünüyorsunuz?